KLUB MAŁEGO CZYTELNIKA

 

 

 

 

  "Klub Małego Czytelnika" funkcjonuje w naszym przedszkolu od 2012 roku jako alternatywna forma wspierająca ogólnopolską akcję "Cała Polska czyta dzieciom".

  W swoim założeniu działanie klubu ma sprzyjać rozwijaniu zainteresowania dzieci literaturą i kształtować pozytywne postawy wobec książek, ma również zachęcać rodziców do systematycznego czytania dzieciom.

 Członkiem klubu zostać każde dziecko uczęszczające do naszego przedszkola i jego opiekunowie - akcja darmowego wypożyczania książeczek do poczytania w domu trwa na przestrzeni całego roku szkolnego.

 W ramach swej działalności opiekunowie Klubu Czytelniczego co roku w czerwcu organizują w przedszkolu obchody Białostockiego Tygodnia Czytania Dzieciom - miejskiej akcji, w którą włączają się  osobistości naszego miasta. Odwiedzający  placówkę goście czytają najmłodszym ich ulubione bajki i opowiadania. 

 Każdy rok działalności Klubu wieńczy wernisaż prac plastycznych  przygotowanych przez klubowiczów i ich najbliższych, podczas którego są nagradzani najbardziej aktywni czytelnicy.

 

W roku szkolnym 2020/2021 z uwagi na sytuację pandemiczną

działanie przedszkolnej biblioteki zostaje zawieszone do odwołania.

 

 


 

 

Działalność w roku szkolnym 2019/2020 

 

   W roku szkolnym 2019/20 przedszkolną biblioteką zajmowały się nauczycielki – mgr Małgorzata Orłowska (gr. „Dinusie”) i mgr Sylwia Stalbowska ( gr. „Kubusie”).

Do dyspozycji dzieci mają zbiór ponad 500 tytułów, które zgromadzone zostały w dwóch działach - dział literatury dla dzieci młodszych i  dział literatury dla dzieci starszych;

  W bieżącym  roku szkolnym z zasobów biblioteki systematycznie korzysta 61 czytelników, przy czym nowo zapisanych  z najmłodszej grupy „Krasnali” jest 9 dzieci, z grupy „Smerfy” - 10,  z „Kubusiów” - 6, „Elfy” - 11 , „Dinusie” - 14 i „Ufoludki” - 11 dzieci;

Na  przestrzeni I semestru dokonano 661 wypożyczeń książek; najbardziej aktywne są przedszkolaki z oddziału „Dinusie", które wypożyczyły 189 tytułów;  

 Prócz działu dziecięcego przedszkolna biblioteka dysponuje także pozycjami dla dorosłego czytelnika. Przy szafach z książkami dla dzieci został wygospodarowany  "Kącik uwolnionej książki", działający na zasadach Bookcrossingu. Jest to forma dzielenia się przeczytaną książką  z innymi poprzez pozostawienie jej w miejscach publicznych (park, pociąg, ulubiony pub, wybrany sklep, teatr, kawiarnia, galeria, kino), jak również w miejscach w tym celu przygotowanych - półkach, stolikach, regałach po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej. Zachęcamy zatem do owocnej wymiany wszystkich dorosłych lubiących czytać!

   Zachęcamy także i wszystkie przedszkolaki, które przystąpiły do naszego klubu, do cyklicznego korzystania ze wzbogaconego zbioru przedszkolnej biblioteki.

   Procedura wypożyczenia książek pozostaje taka sama, jak i w ubiegłym roku. Przypominamy, że książki zwrócone należy pozostawić w szatni dziecka, skąd najłatwiej będzie je odłożyć opiekunowi klubu do biblioteki.

     Życzymy wielu fantastycznych doznań w kontakcie z literatura!

 

 

REGULAMIN KLUBU CZYTELNICZEGO

 

  1. Wypożyczalnia czynna jest w każdy piątek miesiąca;
  2. W godzinach otwarcia, dziecko z nauczycielką - opiekunem Klubu, może wypożyczyć książkę ze zbiorów biblioteki do domu.
  3. Wypożyczenie i zdanie książki jest odznaczane w zeszycie bibliotekarza.
  4. Jednorazowo można wypożyczyć 3 książki.
  5. Czas wypożyczenia to 1 tydzień, po tym okresie należy odnieść książkę i pozostawić ja w półce szatni dziecka.
  6. Jeśli książka zaginie lub zostanie zniszczona, wypożyczający jest zobowiązany ją odkupić, bądź zadośćuczynić.
  7. Członek klubu akceptuje regulamin wypożyczalni poprzez wypełnienie i podpisanie karty członkowskiej (opiekun prawny dziecka);

 

 

 

 

Dlaczego warto czytać naszym Maluchom?

Koniecznie zajrzyj na stronę Fundacji "ABCXXI -Cała Polska czyta dzieciom":

www.calapolskaczytadzieciom.pl