NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ

 

o projekcie NHEF

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową i rekomendowany przez MEN.

Edukacja filmowa to projekt, który realizujemy już ponad 10 lat. Zaczynaliśmy od spotkań w warszawskim kinie Muranów. Z czasem nasze comiesięczne spotkania dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zawitały w około czterdziestu miastach. Cykliczne spotkania NHEF to projekcje wyjątkowych filmów, które omawiamy podczas prelekcji i prezentacji multimedialnych. Filmy omawiamy również w materiałach dydaktycznych dla nauczycieli, proponujemy oparte na tematach i wątkach z filmów scenariusze lekcji.

Każdy film, który wchodzi do naszego programu, opisujemy w analizie psychologicznej, z której mogą korzystać rodzice i pedagodzy,  wskazujemy również związek tematów poruszanych w filmach z podstawą programową. W edycji 2017/2018 dostosowaliśmy nasze cykle filmowe do wchodzącej w życie reformy edukacji - do programu skierowanego do szkół gimnazjalnych włączyliśmy nowe klasy 7. W cyklach NHEF znajdzie się również wiele nowych tytułów. Będą to zarówno filmy, które pojawiły się w ostatnim czasie na ekranach kin, jak i tytuły, które sprowadzamy do polski specjalnie do naszego programu.


Jak to działa?

Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany cykl (szczegółowe opisy cykli znajdują się w wysyłanym na początku września katalogu, oraz na naszej stronie internetowej) i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina w swoim mieście na film. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu lub spotkanie z gościem. Nauczyciele dostają interdyscyplinarne materiały dydaktyczne (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu. Po seansie najmłodsi uczniowie mogą wziąć udział w warsztatach lub konkursach plastycznych, natomiast starsi – w dyskusjach dla chętnych. 

Dlaczego warto?

Cały program NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą programową i posiada rekomendację Ministerstwa Edukacji Narodowej. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”. W 2011 roku Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zostały włączone do rodziny projektów Filmoteki Szkolnej. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej należą do Koalicji dla edukacji filmowej powołanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

https://www.nhef.pl/edukacja/artykul.do?id=657  10.10.2017 r.

 

W naszym przedszkolu zgłoszenie do projektu Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej zostało przyjęte. UczeStniczyć w nim będzie grupa 4-5 latków Smerfy.

Informacje o programie edukacji filmowej znajdą Państwo na stronie www.nhef.pl.

Daty seansów w kinie Forum:

  • 19-10-2017 - Kacper i Emma - najlepsi przyjaciele
  • 07-11-2017  - Zestaw filmów krótkich: chodzę do kina
  • 18-12-2017 - ZIMOWE PRZYGODY JILL I JOY
  • 12-01-2018 - Zestaw filmów krótkich: przyjaźń
  • 06-02-2018 - Kacper i Emma - zimowe wakacje
  • 05-03-2018 - Zestaw filmów krótkich: jak powstaje film
  • 11-04-2018 - Mullewap. Opowieści świnki

 

 Sprawdzanie folderu w poszukiwaniu zdjęć ... OK.

 projekty

góra strony